Kategorie: Wszystkie | Gdańsk | Idee | Inne | Polityka polska | Polityka zagraniczna
RSS

Polityka zagraniczna

wtorek, 05 marca 2019
Scena polityczna Niemiec ostatecznie doszlusowała do europejskiego standardu. Nasz zachodni sąsiad przestał być jednym z ostatnich krajów w Europie bez silnie ugruntowanej partii narodowo-populistycznej prawicy. Ścieżka Alternatywy dla Niemiec (AfD) okazała się drogą sukcesu, a w dawnej NRD partia ta uzyskała status tzw. partii ludowej.
środa, 28 listopada 2018
Trump być może dawno uznał, że mniejszym kosztem i ryzykiem zarobi nad Wisłą więcej instalując tutaj nie Fort Trump, tylko Fort Georgette.
wtorek, 19 czerwca 2018
Środki dla Polski nie powinny zostać zamrożone. Państwa UE nadal hołdujące zasadom liberalnej demokracji i państwa prawa mają w jej strukturach większość, a co za tym idzie prawo obłożenia odmiennej postawy m.in. Polski finansowymi sankcjami. To polityka kija, owszem. Ale dyndanie polskiemu wyborcy nad głową marchewką w tym przypadku nie pomaga, jest upokarzające, a będzie także kontrproduktywne.
czwartek, 04 stycznia 2018
PiS, chcąc prowadzić „suwerenną” i „godną” politykę, doprowadził do sytuacji, w której sankcje przeciwko Polsce są w rękach człowieka uzależnionego od Moskwy i Berlina. Czy można ponieść większą klęskę?
czwartek, 21 grudnia 2017
Rozstanie Polski z UE jest wspólnym celem zarówno władzy w Warszawie, jak i strategów w stolicach zachodniej Europy.
czwartek, 06 lipca 2017
Wraz z końcem prezydentury Baracka Obamy skończył się w USA czas polityki wspierania „amerykańskich wartości” na świecie. Celem działania Trumpa nie są żadne ideały czy wartości. Ten prezydent jeździ po stolicach świata tylko po to, aby sprzedawać amerykańskie towary. Ochroną bezpieczeństwa jakichkolwiek państw (i to obojętnie, czy będzie to Polska, czy Arabia Saudyjska) jest zainteresowany o tyle, o ile otrzyma za to konkretną gotówkę.
środa, 29 marca 2017
Tekst został pierwotnie opublikowany w kwartalniku "Liberte!" (nr XXV).
Jeśli weźmie się pod uwagę dłuższą perspektywę, to trzeba zadać pytanie o ład polityczny w Europie większościowo muzułmańskiej.
 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 23